vyuka:cviceni:y36sps:semestralky:hubinv1

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
vyuka:cviceni:y36sps:semestralky:hubinv1 [2009/06/05 02:07] hubinv1vyuka:cviceni:y36sps:semestralky:hubinv1 [2009/06/05 02:41] (current) hubinv1
Line 49: Line 49:
  
 == Realizace == == Realizace ==
 +
 +{{http://images.werehub.org/img/snap02146-21a710661060.png}}
  
 Dohledový systém je provozován na stanici s operačním systémem GNU/Linux Debian. Instalace Nagiosu díky distribučnímu systému Synaptic proběhla bez problémů, stejně jako jeho připojení na webový server Apache. V následujících bodech bude diskutováno zprovoznění stanic s jednotlivými operačními systémy. Dohledový systém je provozován na stanici s operačním systémem GNU/Linux Debian. Instalace Nagiosu díky distribučnímu systému Synaptic proběhla bez problémů, stejně jako jeho připojení na webový server Apache. V následujících bodech bude diskutováno zprovoznění stanic s jednotlivými operačními systémy.
Line 79: Line 81:
  
 Během této semestrální práce jsem si prohloubil znalosti systému Nagios a stejně tak si vyzkoušel monitoring relativně širokého spektra operačních systémů. Zároveň našlo uplatnění mnoho utilitek pro sledování provozu na síti jak na systémech GNU/Linux tak Windows, které postupně pomáhaly odstraňovat chyby v komunikaci s pluginy. Ukázalo se, že rámcově zprovoznit monitoring na takto diverzifikované síti může být velmi komplikovaný úkol a to i na systémech GNU/Linux, kde je Nagios nativním programem. Drobné nuance v jednotlivých linuxových distribucích jsou pro toto hlavním faktorem. Zároveň však platí, že podaří-li se správci jednou rozhýbat monitoring na jednom typu stanice, další se stejným OS už budou typicky bezproblémové - je pouze třeba hlídat rezidentní programy typu antivir, antispyware, firewall a další. Během této semestrální práce jsem si prohloubil znalosti systému Nagios a stejně tak si vyzkoušel monitoring relativně širokého spektra operačních systémů. Zároveň našlo uplatnění mnoho utilitek pro sledování provozu na síti jak na systémech GNU/Linux tak Windows, které postupně pomáhaly odstraňovat chyby v komunikaci s pluginy. Ukázalo se, že rámcově zprovoznit monitoring na takto diverzifikované síti může být velmi komplikovaný úkol a to i na systémech GNU/Linux, kde je Nagios nativním programem. Drobné nuance v jednotlivých linuxových distribucích jsou pro toto hlavním faktorem. Zároveň však platí, že podaří-li se správci jednou rozhýbat monitoring na jednom typu stanice, další se stejným OS už budou typicky bezproblémové - je pouze třeba hlídat rezidentní programy typu antivir, antispyware, firewall a další.
 +
 +[[http://werehub.org/temp/sps/hubinv1.pdf|Prezentace]] (formát PDF)
  
 ~~DISCUSSION~~ ~~DISCUSSION~~
  • vyuka/cviceni/y36sps/semestralky/hubinv1.1244167642.txt.gz
  • Last modified: 2009/06/05 02:07
  • by hubinv1