vyuka:cviceni:y36sps:semestralky:pitrit1

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
vyuka:cviceni:y36sps:semestralky:pitrit1 [2009/06/05 00:07] pitrit1vyuka:cviceni:y36sps:semestralky:pitrit1 [2009/06/05 07:05] (current) pitrit1
Line 24: Line 24:
  
  
-Mailový server se nainstaluje příkazem sudo apt-get install postfix. Složka konfiguračních souborů je /etc/postfix, hlavním konfiguračním souborem je main.cf. V jeho syntaxi vadí, když komentář začíná na stejným řádku za nějakými parametry.+Mailový server se nainstaluje příkazem sudo apt-get install postfix. Složka konfiguračních souborů je /etc/postfix, hlavním konfiguračním souborem je main.cf. V jeho syntaxi vadí, když komentář začíná na stejném řádku za nějakými parametry.
 Server pro stahování pošty ze serveru (pop server) se jmenuje courier-pop, instaluje se apt-get courier-pop a s ním se nainstalují i balíky courier-base, courier-authlib-userdb a courier-authdaemon. Konfigurační složka courieru je /etc/courier/. Používají ji všechny tyto daemony. Server pro stahování pošty ze serveru (pop server) se jmenuje courier-pop, instaluje se apt-get courier-pop a s ním se nainstalují i balíky courier-base, courier-authlib-userdb a courier-authdaemon. Konfigurační složka courieru je /etc/courier/. Používají ji všechny tyto daemony.
 Log jsem používal jen /var/log/mail.log Log jsem používal jen /var/log/mail.log
Line 37: Line 37:
 Stačí správně nastavit hodnotu mynetworks v main.cf. Stačí správně nastavit hodnotu mynetworks v main.cf.
  
-=== Virtualní mailový schránky: ===+=== Virtualní mailové schránky: ===
  
-Nejdřív jsem vytvořil uživatele (useradd -u 1001 -g users -d /home/vmail -s /bin/false vmail). V jeho složce jsem vytvořil složky pro každou doménu a v nich příkazem maildirmake složky pro každýho uživatele. Pak jsem upravil konfiguráky v /etc/postfix, jak zde jsou zálohované a popsané (popisky jsou v main.cf). Z každýho konfiguráku (kromě těch např main.cf) je po každé změně nutné udělat binární soubor (tzv. databasi) příkazem postmap. Aby to začalo chodit je pak nutno znovunačíst konfiguráky postfixu příkazem postfix reload. +Nejdřív jsem vytvořil uživatele (useradd -u 1001 -g users -d /home/vmail -s /bin/false vmail). V jeho složce jsem vytvořil složky pro každou doménu a v nich příkazem maildirmake složky pro každýho uživatele. Pak jsem upravil konfiguráky v /etc/postfix, jak zde jsou zálohované a popsané (popisky jsou v main.cf). Z každého konfiguráku je po každé změně nutné udělat binární soubor (tzv. databasi) příkazem postmap. Aby to začalo chodit je pak nutno znovunačíst konfiguráky postfixu příkazem postfix reload. 
-Potom je potřeba nakonfigurovat ještě courier. Nejprve jsem podle návodu zakomentoval v /etc/courier/pop3d (což je zřejmě hlavní konfigurační soubor couriera) řádku #MAILDIRPATH=Maildir. Dál jsem musel změnit druh autentifikace v souboru /etc/courier/authdaemonrc, upravil jsem tuto řádku: authmodulelist="authpam authuserdb". Pak jsem vytvořil soubor userb v konfiguračním adresáři couriera: pw2userdb | grep vmail > /etc/userdb; chmod 700 /etc/userdb. Příkaz pw2userdb je jen jiným druhem výstupu cat /etc/passwd, který se hodí pro tento program. Tak jsem dostal první dva řádky souboru usedb, další se vytvářejí příkazama userdb a userdbpw, jak je popsáno v sekci příkazy dole. Pak jsem z toho vytvořil příkazem makeuserdb databasovej soubor (jako v postfixu), který se jmenuje userdb.dat. Nakonec bylo potřeba reloadnout 2 démony, jak couriera ('/etc/init.d/courier-pop') tak i courier-auth ('/etc/init.d/courier-authdaemon').+Potom je potřeba nakonfigurovat ještě courier. Nejprve jsem podle návodu zakomentoval v /etc/courier/pop3d řádku #MAILDIRPATH=Maildir. Dál jsem musel změnit druh autentifikace v souboru /etc/courier/authdaemonrc, upravil jsem tuto řádku: authmodulelist="authpam authuserdb". Pak jsem vytvořil soubor userdb v konfiguračním adresáři couriera: pw2userdb | grep vmail > /etc/userdb; chmod 700 /etc/userdb. Příkaz pw2userdb je jen jiným druhem výstupu cat /etc/passwd, který se hodí pro tento program. Tak jsem dostal první dva řádky souboru usedb, další se vytvářejí příkazy userdb a userdbpw. Pak jsem z toho vytvořil příkazem makeuserdb databasový soubor (jako v postfixu), který se jmenuje userdb.dat. Nakonec bylo potřeba reloadnout 2 démony, jak couriera ('/etc/init.d/courier-pop') tak i courier-auth ('/etc/init.d/courier-authdaemon').
 Uživatelé mají uživatelské jméno jméno@doména a heslo, jaké jim bylo zadáno. Uživatelé mají uživatelské jméno jméno@doména a heslo, jaké jim bylo zadáno.
  
 === Skript na přidání uživatele: === === Skript na přidání uživatele: ===
  
-Protože při přidání uživatele musím vytvořit složku a upravovat mnoho souborů, pak je načítat a reloadovat démony, napsal jsem na to všechno skript. Další skript znovaNacist.sh jen vytváří database a reloaduje démony.+Protože při přidání uživatele musím vytvořit složku a upravovat mnoho souborů, pak je načítat a reloadovat démony, napsal jsem na to skript. Další skript znovaNacist.sh jen vytváří database a reloaduje démony.
  
 +
 +
 +
 +======  ======
 ---- ----
  
 +Složka se všemi konfiguráky a skripty:
 [[http://moon.felk.cvut.cz/~pitrit1/sps_semestralka/]] [[http://moon.felk.cvut.cz/~pitrit1/sps_semestralka/]]
 +(Kdybyste snad někdo chtěl podle toho postupovat, nejvíce informací najdete v souboru poznamky.txt, který jsem si psal jako návod pro sebe při případném budoucím použití. Podle toho je ale také napsán.
 +
 +Tatáž složka zazipovaná zde na wiki:
 +[[https://dsn.felk.cvut.cz/wiki/_media/vyuka/cviceni/y36sps/semestralky/pitrit1.zip]]
 +
 +
 +Dokumentace (omluvte prosím stylistické a formální nedostatky)
 +[[https://dsn.felk.cvut.cz/wiki/_media/vyuka/cviceni/y36sps/semestralky/pitrit1_dokumentace.pdf]]
  
  
-~~DISCUSSION~~ 
  • vyuka/cviceni/y36sps/semestralky/pitrit1.1244160451.txt.gz
  • Last modified: 2009/06/05 00:07
  • by pitrit1