vyuka:cviceni:y36sps:semestralky:nebeso1

Zadání

Nakonfigurujte monitorovací systém Nagios pro monitorování služeb několika serverů. Pro konfiguraci bude použit Centreon, nadstavba pro Nagios. Součástí semestrální práce bude vlastní modul do Nagiosu pro monitorování teploty z externího senzoru, která se bude zobrazovat v grafu.

Prezentace

Úvod

Monitorovací systém by měl nahradit několik scriptů, které se v současné době využívají pro monitorování dostupnosti licenčních serverů, teploty v serverovně, monitorování UPS a funkčnosti VPN spoje. Nagios je skvělý základ pro monitorovací systém, ale chybí mu ukládání dat do databáze a integrovaný systém pro zobrazování grafů. Existují sice rozšíření Perfparse a NDOutils, ale proč nepoužít Centreon, který zastane obě a má mnohem přívětivější rozhraní.

Centreon

Centreon ve své stable verzi bohužel podporuje pouze Nagios 1.x nebo 2.x, připravovaná verze 2.0 by už měla podporovat i nejnovější Nagios 3.x. Instalace probíhá ve dvou fázích: V první fázi je potřeba nainstalovat Nagios, webserver, databázi, RRD tool a několik dalších balíčků, které Nagios Centreon vyžadují. Instalční script nakopíruje potřebné soubory do cílového adresáře a zeptá se na několik systémových cest. Druhá fáze již probíhá ve webovém rozhraní, kde si instalační script kontroluje verze nástrojů. Kámen úrazu může být velké množství nových PHP Pear komponent, fungující pouze s novou verzí PHP, která není součástí CentOS4 yum repositáře. Dále se script vytvoří dvě databáze, jednu pro službu ODS (oreon data storage) a druhou pro samotný Centreon.

Konfigurace

Princip konfigurace je totožný s konfiguračními soubory nagiosu, ale díky grafickému rozraní mnohem přehlednější. Veškerá konfigurace probíhá přes webové rozhraní, manuální úpravy konfiguračních souborů Centreon přemaže. Po každé změně konfigurace je potřeba ručně vygenerovat konfigurační soubory, přesunout do složky Nagiosu a reloadnout Nagios daemon. Před samotnou konfigurací hostů a služeb je velice výhodné vyrobit šablony pro jejich správu. Šablona automaticky doplňuje prázdná místa v konfiguraci služeb a hostů, takže při jejich vytváření stačí zadat minimum údajů a další změny se provádí globálně na jednom místě.

Tvorba modulů

Napsat modul do Nagiosu je velice jednoduchá záležitost, nicméně i zde lze narazit na problémy. Pokud se jedná o modul napsaný v perlu, lze využít nagiosUtils.pm, který obsahuje funkce pro získání proměnných nebo například hash návratových hodnot:

 %ERRORS=('OK'=>0,'WARNING'=>1,'CRITICAL'=>2,'UNKNOWN'=>3,'DEPENDENT'=>4); 

Textový výstup script vypisuje do jedné řádky standardního výstupu. Při psaní scritptu je důležité pamatovat na to, že vše běží s právy uživatele nagios a nezapomenout vyzkoušet funkčnost i pod tímto uživatelem.

Grafy

Moduly, jejichž výstup má být zobrazen do grafu musí mít výstup v následujícím formátu:

(zpráva, kterou vidí uživatel) | (label)=(value)(metric);(warn level);(crit level);(min level);(max level)

Výstup jednoho modulu může obsahovat i více údajů, které lze zobrazit v jednom grafu. Výstup modulu pro monitorování ups:

Status: ONLINE, load/timeLeft/temp55.3/19.4/28.8 | load=55.3;70;85;; temp=28.8;42;50;; timeLeft=19.4;15;10;;

Grafy se ukázaly jako nejproblematičtější část této semestrální práce. Služba ods musí mít práva na čtení perfdata souboru nagiosu a zápis logů a rrd souborů, po instalaci je vlastníkem těchto souborů někdo jiný. V konfiguraci Nagiosu je potřeba zapnout používání service-perfdata, nastavit cestu k souboru a restartovat službu. Sběr dat probíhá tak, že Nagios uloží záznam do service-perfdata souboru, služba ods jej načte a perfdata uloží do RRD a MySQL, ze kterých potom Centreon generuje grafy. Verze 1.4.2.4 v sobě obsahuje bug v komunikaci s databází a grafy zobrazuje jen nahodile. Chyba byla odstraňena až ve verzi 1.4.2.6 vydané 7.5 2008.

Závěr

V semestrální práci jsem si ověřil, že i bezplatný monitorovací systém dokáže zastat spoustu funkcí a to díky jeho snadné rozšiřitelnosti. Díky vlastním modulům lze z Nagiosu sestavit komplexní monitorovací systém šitý na míru. Za Centreonem stojí malá skupinka Francouzů, obsahuje množství chyb, místy mluví Francouzky a slabou dokumentaci raději nebudu zmiňovat, nicméně si myslím, že by se měl stát „must-have“ gui pro Nagios. Připravovaná verze 2.0, která vyjde v květnu nebo v červnu nabízí mimo jiné i distribuované monitorování a propracovanější GUI.

Zdroje

Obrázky


Schválení: ANO (Michal Medvecký)

~~DISCUSSION~~

  • vyuka/cviceni/y36sps/semestralky/nebeso1.txt
  • Last modified: 2008/05/21 17:10
  • by nebeso1