vyuka:cviceni:y36sps:semestralky:hubinv1

This is an old revision of the document!


Viktor Hubina

Cílem této semestrální práce je zprovoznění dohledového systému Nagios, který bude monitorovat uživatelské stanice a servery. Vzhledem k tomu, že zprovoznění monitoringu systémů GNU/Linux bylo probíráno na cvičení, bylo přistoupeno k záměru zprovoznit dohled především nad stanicemi se systémem Windows. Práce také zahrnuje praktické zhodnocení jednotlivých systémů NT rodiny, co se monitoringu týče.

Použité technologie

* Nagios / dohledový systém, zprovozněn na systému GNU/Linux Debian 5.0

* Nagios plugins / pluginy pro rozšířené monitorování (pro systémy GNU/Linux), staženo z repozitářů jednotlivých distribucí

* Nagios NRPE / Nagios Remote Plugin Executor - hostitel pro Nagios pluginy na monitorovaných stanicích, staženo z repozitářů jednotlivých distribucí

* Nagios NRPE plugins / pluginy pro rozšířené monitorování (klientské stanice GNU/Linux), staženo z repozitářů jednotlivých distribucí

* nrpe_nt / NRPE pro systémy rodiny Windows

* Winrpe / NRPE pro systémy rodiny Windows NT, staženo z http://www.itefix.no/i2/winrpe

Monitorované stanice - operační systémy

* GNU/Linux: Debian, Gentoo, Fedora, Ubuntu

* Windows: 2000, XP (3x), XP 64b, 2003, Vista, Vista x64 (2x), 7 64b, 2008 64b

Pomocné aplikace

* VMWare / virtualizační nástroj

* OpenVPN / open-source VPN

* CygWin / implementace UNIX-like prostředí pro Win32

* Apache / webový HTTP server

Realizace

Dohledový systém je provozován na stanici s operačním systémem GNU/Linux Debian. Instalace Nagiosu díky distribučnímu systému Synaptic proběhla bez problémů, stejně jako jeho připojení na webový server Apache. V následujících bodech bude diskutováno zprovoznění stanic s jednotlivými operačními systémy.

1) GNU/Linux Debian - na tomto systému běžel samostatný dohledový systém, tudíž zprovoznění monitoringu bylo zvětšiny zařízeno již při instalaci.

2) GNU/Linux Gentoo - instalace NRPE byla bezproblémová, bylo však třeba vzít v úvahu odlišné umístění konfiguračních souborů. Utilita “check_nrpe” se však chovala lehce odlišně. Metodou pokus/omyl bylo zjištěno, že přijímá argumenty parametrů v lehce odlišném formátu, než bývá zvykem u většiny ostatních systémů. Všechny commandy pro check_nrpe bylo tudíž třeba zduplikovat a patřičně upravit pro účely Gentoo.

3) GNU/Linux Ubuntu - zprovoznění NRPE bylo paradoxně složitější než na systému Debian, ačkoliv jsou tyto dva velmi podobné.

~~DISCUSSION~~

  • vyuka/cviceni/y36sps/semestralky/hubinv1.1244165815.txt.gz
  • Last modified: 2009/06/05 01:36
  • by hubinv1