vyuka:cviceni:x36dsi:uloha1

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
vyuka:cviceni:x36dsi:uloha1 [2008/03/04 11:53] smitkavyuka:cviceni:x36dsi:uloha1 [2011/02/23 14:43] (current) smitka
Line 3: Line 3:
 === Zadání === === Zadání ===
  
-Stáhněte si, rozbalte a zprovozněte obecné simulační schema SHO ({{vyuka:cviceni:x36dsi:archiv:queuesys.zip|ke stažení zde}}).+Zprovozněte obecné simulační schema SHO (návod pro linuxovou učebnu K310): 
 +  - stáhněte si ({{vyuka:cviceni:x36dsi:archiv:queuesys-linux-20100218.tgz|demonstrační příklad}}). 
 +  - tento archiv rozbalte: ''tar xvfz queuesys-linux-20100218.tgz'' 
 +  - změňte aktuální adresář: ''cd queuesys'' 
 +  - přeložte zdrojové kódy simulace: ''make'' 
 +  - spusťte simulaci: ''./simulace'' 
 +  - upravujte pouze soubor **hlavni.cc**, ostatní zdrojové soubory neměňte
  
 Upravte obecné schéma SHO na tento případ: Upravte obecné schéma SHO na tento případ:
  
-Uvažujme hospodu, kde roznáší pivo jediný hostinský. V hospodě sedí 20 hostů, z toho 5 hostů jsou štamgasti, a mají proto při obsluze přednost. Každý z hostů pije pivo průměrně 20 minut, doba pití piva jedním hostem je dána exponenciálním rozložením. Jakmile host dopije pivo, zavolá na hostinského, aby mu přinesl další (my víme, že tohle je blbost, ale nechtějte, abyste museli simulovat skutečnou hospodu). Hostinský je schopen najednou obsloužit pouze jednu objednávku (jednoho hosta). Obsluha mu trvá 2-4 minuty (tedy 120-240 sekund) s rovnoměrným rozložením. Objednávky svých přátel obslouží vrchní přednostně před ostatními, nepřeruší ale obsluhu předchozí objednávky. Na začátku simulace (po otevření hospody) si všichni hosté objednají pivo. Hospoda je otevřena 10 hodin => Simulaci nechte běžet po dobu 10 hodin (simulačního času !).+Uvažujme hospodu, kde roznáší pivo jediný hostinský. V hospodě sedí 30 hostů, z toho 5 hostů jsou štamgasti, a mají proto při obsluze přednost. Každý z hostů pije pivo průměrně 20 minut, doba pití piva jedním hostem je dána exponenciálním rozložením. Jakmile host dopije pivo, zamyslí se po dobu 0-2 minuty s rovnoměrným rozložením a pak zavolá na hostinského, aby mu přinesl další. Hostinský je schopen najednou obsloužit pouze jednu objednávku (jednoho hosta). Obsluha mu trvá 2-5 minut (tedy 120-300 sekund) s rovnoměrným rozložením. Objednávky svých přátel obslouží vrchní přednostně před ostatními, nepřeruší ale obsluhu předchozí objednávky. Na začátku simulace (po otevření hospody) si všichni hosté objednají pivo. Hospoda je otevřena 10 hodin => Simulaci nechte běžet po dobu 10 hodin (simulačního času !).
  
 Určete: Určete:
Line 19: Line 25:
 Tyto hodnoty zobrazte v přehledné tabulce. Tyto hodnoty zobrazte v přehledné tabulce.
  
-Průměrné počty hostů a štamgastů počítejte po jedné minutě po celou dobu simulace.+Průměrné počty hostů a štamgastů ve frontách vzorkujte v intervalu jedné minuty.
  
  
 === Termín odevzdání === === Termín odevzdání ===
  
-Úlohu odevzdejte do konce 2cvičeníPokud ji nestihnete, pošlete do začátku 3cvičení na adresu xsmitka@fel.cvut.cz hodnotu md5 zdrojového souboru s Vaší implementací (zpravidla Main0.cpp). Neposílejte žádný soubor. Na nejbližším cvičení úlohu zkontroluji a pokud hodnota md5 odpovídá a byla poslána v časovém limitu, dostanete body.+Úlohu nahrejte pomocí [[http://dsn.felk.cvut.cz/cgi-bin/silaz?uloha=x36dsi_1|tohoto formuláře]] na server do 1.3.2011 23:59:59Nahrává se pouze soubor hlavni.cc. Na nejbližším cvičení úlohu zkontroluji a pokud bude hodnota md5 odpovídat a byla na server nahrána v časovém limitu, dostanete body.
  
-Hodnotu md5 umí spočítat v linuxu íkaz //md5sum jmeno_souboru//, ve Windows ji spočte např. Total Commander.+=== Jak eložit a spustit příklad na SHO na Windows ===
  
-=== Jak přeložit a spustit příklad na SHO === +Následující řádky popisují postup, kterým dosáhnete překladu a spuštění příkladu ve výukovém systému pro simulaci systémů hromadné obsluhy pod Windows (např. v učebně K311).
- +
-Následující řádky popisují postup, kterým dosáhnete překladu a spuštění příkladu ve výukovém systému pro simulaci systémů hromadné obsluhy v učebně K311.+
  
   - Stáhněte si soubor s obecným simulačním schematem SHO ({{vyuka:cviceni:x36dsi:archiv:queuesys.zip|queuesys.zip}}) a rozbalte ho do nového adresáře.   - Stáhněte si soubor s obecným simulačním schematem SHO ({{vyuka:cviceni:x36dsi:archiv:queuesys.zip|queuesys.zip}}) a rozbalte ho do nového adresáře.
Line 43: Line 47:
  
 Velmi doporučuji založený projekt neměnit a v případě změny simulace podstrkávat Visual Studiu pouze jiný soubor Main0.cpp. Soubor Main0.cpp je jediný, který budete editovat, ostatní soubory projektu v žádném případě neměňte. Velmi doporučuji založený projekt neměnit a v případě změny simulace podstrkávat Visual Studiu pouze jiný soubor Main0.cpp. Soubor Main0.cpp je jediný, který budete editovat, ostatní soubory projektu v žádném případě neměňte.
 +
 +Soubor Main0.cpp se jmenuje v linuxové verzi hlavni.cc.
 +
  
  • vyuka/cviceni/x36dsi/uloha1.1204631589.txt.gz
  • Last modified: 2008/03/04 11:53
  • by smitka