vyuka:cviceni:x36dsi:projekt2

X36DSI: Zadání projektu č.2

Nasimulujte pomocí výukového systému na SHO 4-portový přepínač (switch). Ke každému portu přepínače je připojen rozbočovač (hub), na který je připojeno N počítačů. Všechny linky mají technologii Ethernet 100 Mbps. Použita je metoda přístupu k médiu CSMA.

Od simulujte komunikaci, při které každý počítač komunikuje s M počítači z jiných sítí (náhodně). Počítač posílá ostatním počítačům (přes switch) rámce délky 1500 bytů, a to v intervalu s rovnoměrným rozložením od 100 do 500 ms.

Čas potřebný k přenosu rámce po kabelech a při příjmu na PC nebo switch zanedbejte!

Stanice, která chce odeslat zprávu, ověří, že je médium volné. Stanice neřeší kolize. Pokud je médium obsazené počká náhodnou dobu T (rovnoměrné rozložení 100 až 200 ms). Poté se pokusí znovu rámec odeslat. Neuspěje-li, počká dobu 2T. Potom 4T, 8T, 16T a pokud i potom neuspěje, ohlásí chybu a rámec již neodesílá. Po odeslání rámce nastává přestávka (interframe gap) o délce 10 ms.

Přepínač můžete simulovat jednou vstupní frontou. Výstupní fronty jsou nepovinné (ale vhodné). Rámce se do výstupních front řadí až po přepnutí. Přepínač již od začátku simulace bude vědět, v jakém směru leží který počítač, a rámce pro tento počítač posílá pouze na ten jeden konkrétní port. Pro přepnutí počítejte s konstantním zpožděním 100ms.

Přepínač má bohužel občas poruchu. Během poruchy vymaže všechny fronty a zruší přijímaný i odesílaný rámec. Poruchy se dostavují každých 800 až 1000 ms (rovnoměrné rozložení) a trvají 10 ms.

Implementujte popsanou situaci pomocí Omnetu++.

Jestliže je ke každému hubu připojeno 10 počítačů:
Zjistěte průměrnou délku všech front switche. (Vzorkujte při každém výpadku switche.)
Zjistěte maximální využitou délku všech front switche.
Zjistěte minimální čas potřebný pro průchod rámce (od PC k PC).
Zjistěte průměrný čas potřebný pro průchod rámce (od PC k PC).
Zjistěte maximální čas potřebný pro průchod rámce (od PC k PC).

Úlohu odevzdejte mailem na adresu cernyvi2@fel.cvut.cz ve formě exportovaného projektu přímo z prostředí Omnetu. Termín odevzdání není zatím přesně stanoven. Předběžně to vypadá na zápočtový týden.

Ukázkový přiklad pro Omnet++ s ukázkou složených modulů

Ukázkový příklad je ve zkomprimovaném projektu. Import do prostředí Omnetu je přes Import→Existing Projects…→Select archive file.

Tipy:

  • Podívejte se co dělají funkce cancelEvent() a cancelAndDelete().
  • Zda je dany ramec naplanovan pomoci scheduleAt() lze zjistit metodou isScheduled() primo na message.
  • vyuka/cviceni/x36dsi/projekt2.txt
  • Last modified: 2011/04/27 12:52
  • by vikturek