Podpora IOlab
Virtualizace
Zadání projektu
TODO Výkonnostní testy virtualizovaných linuxových distribucí. Porovnání výkonnosti mezi podporovanými a nepodporovanými distribucemi.
Popis tématu
Cílem projektu je otestování výkonnosti různých distribucí Linuxu virtualizovaných v prostředí Hyper-V. Předpokládáme použití dvou komerčních distribucí (RedHat, SuSe) a dvou nekomerčních distribucí (Debian, Ubuntu). U komerčních edic předpokládáme testování SUSE Linux Enterprise Server 10, RedHat Enterprise Linux 5.3 U nekomerčních edic předpokládáme otestování distribuce Debian a Ubuntu (u obou s jádrem obsahujícím integrační komponenty pro Hyper-V, pokud bude v té době dostupné).
Požadované výstupy
Kompletní popis základní instalace vybrané komerční verze Linuxu a popis rozdílů při instalaci dalších distribucí
Specifikace metody měření. Výsledky měření a jejich vyhodnocení. U testů se zaměřit na srovnání výkonnosti prostřednictvím standardních testů (např. SPEC) a následně realizovat návrh metody a měření u tří vybraných úloh : WEB, File Share, Databáze U testů porovnat vliv velikosti přidělené paměti u jednotlivých úloh. V práci se zaměřit na to, aby data a výstupy byly co nejvíce praktické. Co nejvíce vypovídající pohledy očima Web Serveru, File Share, Databáze, případně dalších úloh.
Běžící úkoly
- HW a SW zařízení laborky - hk
- studium dokumentů - všichni
- rešerše měřících metod - všichni
- měření výkonnosti OS
- měření ve virtualizovaném prostředí
- měření výkonnosti web serverů
Měření a testované distribuce
Jak a co měřit
Literatura
Odkazy
- Jádro 2.6.32 s podporou IC pro Debian/Ubuntu: http://blog.allanglesit.com/Blog/tabid/66/EntryId/44/Hyper-V-Guests-Compile-Linux-2-6-32-on-Debian.aspx
- odkazy k instalaci integration components pro RHEL 5, první není funkční, druhý je absurdně složitý (ale zjevně nutný pro zprovoznění), není použitelný v praxi (není myslitelné, že by zákazník podporovaného operačního systému patchoval a sestavoval jádro při instalaci, navíc by tento krok byl nutný opakovat při každém upgradu OS)
- (nefunční, primárně pro CentOS) http://www.cyberciti.biz/faq/rhel-centos-fedora-linux-yum-command-howto/