Ukázková topologie - domácí síť

Zapojení virtuální domácí sítě 

Tato topologie slouží jako ukázka jednoduché domácí sítě. Váš poskytovatel připojení je reprezentován obláčkem. Směrovač R0 je nutné nastavit tak, aby umožnil počítačům PC1 a PC2 připojení do Internetu. Toto zapojení si nyní vytvoříme pomocí gns3.

  1. Vytvořte nový projekt.
  2. Přidejte na plochu první počítač. To provedete přetažením prvku Qemu guest z levé části aplikace. Pokud máte nastaveno více obrazů, pak z menu zvolte vhodný pro stanici (typicky MicroCore).
  3. Kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu počítače s názvem QEMU1 můžete nastavit spoustu parametů, např. jméno. To změňte na PC1.
  4. Obdobně vložte i PC2.
  5. Přidejte switch. Ten se nachází pod názvem Ethernet switch.
  6. Spojte počítače se switchem. K tomu slouží 9. ikonka zleva, viz zakroužkovaná ikona v již hotové topologii na obrázku níže. Můžete použít ethernetové spojení, tedy GigaEthernet, FastEthernet či Ethernet.
  7. Přidejte další Qemu host, který bude sloužit jako směrovač. Aby vaše schéma vypadalo věrně, můžete si QEMU3 přejmenovat na R0 a změnit mu ikonu na směrovač.
  8. Přidejte na pracovní plochu Cloud. Cloud reprezentuje spojení virtuální sítě se skutečnou sítí. Přejmenujte ho na Internet.
  9. Abyste mohli spojit R0 s Internetem, je nutné přidat do topologie mezi R0 a Internet ještě jeden ethernetový switch a přes něj spojit R0 a Internet.

Vaše síť nyní vypadá jako na tomto obrázku.

Topologie sítě v programu

Poznámka Pokud pracujete na bezdrátové síti, či nemáte připojení k Internetu vůbec, sice nebude fungovat ping na libovolnou doménu, nicméně stále můžete otestovat, zda máte správně nastaveny výchozí brány. Přidejte do topologie místo Cloudu další Qemu host, který si pojmenujete Internet. Mezi směrovačem R0 a Internetem nastavte síť jinou, než máte v základní síti. Ujistěte se, že PC1 ani PC2 nemají přímý záznam pro směrování do sítě R0-Internet. Spušťte příkaz ping na adresu Internetu. Pokud se dopingáte z PC1 i PC2, je vysoce pravděpodobné, že by fungovalo i připojení do Internetu.

 

Projekt byl podpořen programem OPPA
Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti